informace

Pokud vás láká poznávání cizích zemí, milujete divokou přírodu a objevování nových kultur, nenechte si ujít cyklus exkluzivních přednášek, které jsme pro vás nachystali ve spolupráci s cestovatelem a fotografem Karlem Wolfem a festivalem KOLEM SVĚTA.

 


 

NOVINKA: Přednášky přesunujeme do velkého sálu pro 300 lidí.

6.2.2018   
                                          
Mezi amazonskými indiány: Petr Jan Juračka              
Když mě před dvěma lety přizval Petr Horký na natáčení archeologického dokumentu v egyptském Abúsíru, věděl jsem, že to nebude jen tak. Čeští egyptologové se na tato místa vrací po desetiletí a rozhodně to nedělají jen tak! A opravdu… příběh starověkého Egypta od prof. Miroslava Bárty přímo v poušti člověka změní. Petr a Mirek si sedli a začali vymýšlet a vymýšlet, až vymysleli něco úžasného! Film! Ano, ti dva se spojili a začali natáčet výpravný dokument o kolapsu civilizací, tedy o něčem, co oba dva de facto studují celý svůj život. Bylo mi velkou ctí jet s nimi natáčet do jihoamerického Ekvádoru amazonské indiány v kmene Waorani, kteří žijí tak trochu jinak. Jejich život totiž prochází velmi rychlou změnou ve střetu s naším světem. Není tak výjimkou, že po té, co nazí v pralese uloví opici k večeři, na kterou ale za hluku agregátu přijdou ve značkovém oblečení. Vyprávění o tom, jak se do pralesa letí, jak se fouká do foukačky, jak se dělá kuráre anebo o tom, jak rychle umí běhat ekvádorské prase nebude možná encyklopedicky poučné, za to legrace to určitě bude.


6.3.2018       
LÉKAŘI BEZ HRANIC: Dr. Tomas Šebek
Během přednášky MUDr. Šebek představí práci Lékařů bez hranic ve více než 70 zemích světa a bude vyprávět o zkušenostech ze své páté mise, na kterou vyjel v lednu 2017. Poprvé tehdy zamířil do Afriky, konkrétně do Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Spolu s kolegy se ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Během vyprávění se podělí o čerstvé zážitky z práce v tamní nemocnici, představí podmínky, ve kterých se na svých misích pohyboval a povypráví o tom, jaké to je vyjet s Lékaři bez hranic na misi do zahraničí.